Bizimle İletişime Geçin
prospektüs

İlaç Prospektüs

PROSPEKTÜS NEDİR? İLAÇ KULLANMA TALİMATI

PROSPEKTÜS NEDİR? İLAÇ KULLANMA TALİMATI

Prospektüs, ilaçların içinde yer alan, ilaçların kullanımını ve içerisinde bulunan etken madde ve diğer maddeleri belirten, ilacın yan etkilerini, detaylı bir şekilde anlatan kullanma talimatıdır prospektüs. Kısaca ilacın reçetesidir.

Latince kökenli bir kelime olan prospektüs, Türkçe ‘de karşılığı tanıtıcı yazı, tanıtmalık, tarife anlamları taşımaktadır. 

Genel olarak uzman kişiler için yazılmış olmasından dolayı genel dili bilimsel olan prospektüsün, Doktor ve eczacılar içindir ve onların anlayabileceği dilde yazılmıştır. 

Giriş Bölümü

Prospektüsün ilk bölümünde yer alan kısımdır. Burada genel olarak  ilaç içerisinde yer alan etken madde varsa yardımcı maddeler bilgileri yer alır, ardından İlacı kullanmadan önce bu kullanma talimatını dikkatlice okunması gerektiğini, talimatın saklanmasını, faklı sorunlar olursa eczacı veya doktora danışılması gerektiğini ve talimatlarda yazanlara uyulması gerektiğini belirten bölümdür.

Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Prospektüsün bu bölümünde ilacın genel özelliklerini, ne kadar miktarda ve kapsül, şişe, sprey gibi hangi şekillerde olduğunu  ve etken maddesi ile hangi rahatsızlıklara hastalıkları tedavide kullanılan bir ilaç olduğundna bahsedilir.

Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu bölüm ilacı kullanacak kişilerin mutlaka okuması gereken bir bölümdür. İlacın tetikleyebileceği bir alerjiniz varsa belirli yaş sınırı, hamilelik dönemi, emzirme dönemi yada araç kullanımı gibi durumlarda kullanılıp kullanılmayacağı hakkında detaylı bilgiler veren bölümdür.

Nasıl Kullanılır?

Prospektüsün bu bölümünde bu ilacın nasıl kullanılacağına dair verilen bilgilerin olduğu bölümdür. Genel olarak doktorunuzun önerdiği şekilde kullanılması gerektiğini, doktorunuz faklı bir biçim önermediği süreçte; standart olarak nasıl kullanılacağını örneğin; sabah akşam bir doz şeklinde belirtilen ve bunların dışında farklı yaş gurupları çocuklar bebekler ve özel durumlarda farklı kullanım şekilleri varsa bu bilgilerin verildiği bölümdür.

Olası Yan Etkileri Nelerdir?

Bütün ilaçların faydaları dışında yan etkileri de vardır, ilacın içindeki etkin maddeye duyarlı olan kişilerde yan etkileri olabilir. Genelde 3 gruba ayrılarak bu yan etkilerden bahsedilir. Bunlar Yaygın olarak, yaygın Olmayan ve çok seyrek rastlanan olası yan etkiler olarak sıralanır.

Saklanması

Prospektüsün bu bölümünde ilacın nasıl saklanması gerektiğinden bahsedilir. Genel olarak çocukların göremeyeceği ve erişemeyeceği yerlerde saklanmasını , oda sıcaklığında veya farklı şekillerde saklanması gerekiyorsa bunları belirtilen kısımdır.

prospektüs

Okumaya Devam Et
Advertisement
Bunları da Sevebilirsiniz...

Daha Fazla İlaç Prospektüs

Popüler Yazılar

Yukarı