Bizimle İletişime Geçin

İlaç Prospektüs

Ventofor Combi 12 mcg Kapsül Nedir Kullanma Talimatı

Ventofor Combi 12 mcg Kapsül Nedir Kullanma Talimatı

Ventofor Combi 12 mcg Kapsül prospektüsü, Ventofor kullanma talimatı, Ventofor Fiyatı, kısa ürün bilgisi, Etken maddesi nedir. Ne İçin Kullanılır, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır.

Bu prospektüs, kullanma talimatı veya Kısa Ürün Bilgisi ilaç üretici firmanın web sitesinden yada ilaç içinden çıkan prospektüsten alınmıştır. Burada yazılan bilgiler uzman kişiler için olup verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.

KULLANMA TALİMATI

VENTOFOR COMBİ 12 mcg-200 mcg inhaler kapsül Ağızdan solunarak kullanılır.

 • Etkin madde:

Her VENTOFOR inhaler kapsül; 12 mikrogram (mcg) formoterol fumarat içerir. Her İNFLACORT 200 mcg inhaler kapsül; 200 mikrogram (mcg) budesonid içerir.

 • Yardımcı maddeler:

VENTOFOR 12 mcg inhaler kapsül: Yarı mikronize laktoz monohidrat,   mikronize laktoz monohidrat, jelatin İNFLACORT 200 mcg inhaler kapsül: Yarı mikronize laktoz monohidrat, mikronize laktoz monohidrat, jelatin

Bu  ilacı  kullanmaya  başlamadan  önce,  bu  KULLANMA  TALİMATINI  dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.

•          Bu kullanma talimatını saklayınız. Daha sonra tekrar okumaya ihtiyaç duyabilirsiniz.

•          Eğer ilave sorularınız olursa, lütfen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

•          Bu ilaç kişisel olarak sizin için reçete edilmiştir, başkalarına vermeyiniz.

•          Bu ilacın kullanımı sırasında, doktora veya hastaneye gittiğinizde doktorunuza bu ilacı kullandığınızı söyleyiniz.

•          Bu talimatta yazılanlara aynen uyunuz. İlaç hakkında size önerilen dozun dışında yüksek veya düşük doz kullanmayınız.

Bu kullanma talimatında:

 1. VENTOFOR COMBİ nedir ve ne için kullanılır?
 2. VENTOFOR COMBİ’yi kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler
 3. VENTOFOR COMBİ nasıl kullanılır?
 4. Olası yan etkiler nelerdir?
 5. VENTOFOR COMBİ’nin saklanması

Başlıkları yer almaktadır

1. VENTOFOR COMBİ nedir ve ne için kullanılır?

VENTOFOR  COMBİ,  blister  ambalajlarda  yer  alan  60  adet  VENTOFOR  ve  60  adet İNFLACORT kapsülden ve kapsül içeriğinin nefes yoluyla alınmasını sağlayan bir inhalasyon cihazından oluşan bir kombinasyon paketidir.

Astımlı hastalarda ilaç kutusu içerisinde bulunan iki ayrı ilaç (VENTOFOR ve İNFLACORT kapsüller) doktorun önerisi doğrultusunda mutlaka ardarda kullanılmalıdır. Sadece bir ilacın kullanımı tedavide eksiklik ve yetersizlik yaratabilir.

VENTOFOR formoterol fumarat dihidrat adlı etkin maddeyi içeren ve nefes yolunuzun açık tutulmasını sağlayan bir ilaçtır. Beraberinde temin edilen ve kapsül içeriğinin nefes yoluyla alınmasını sağlayan inhalasyon cihazı ile kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

VENTOFOR, bronş adı verilen akciğere giden hava yollarını genişletici bir ilaçtır. Astımda ve kronik tıkayıcı (obstrüktif) akciğer hastalığı (kısaca KOAH) olarak da bilinen amfizem ve kronik  bronşit  (kronik  bronş  iltihabı)  gibi  diğer  hava  yolu  hastalıklarında  nefes  alma problemlerinin tedavisinde kullanılır. VENTOFOR, akciğerlere ulaşan küçük hava yollarını genişletmek ve bunların yaklaşık 12 saat süreyle gevşemiş ve açık kalmasına yardımcı olmak suretiyle   nefes   almayı   kolaylaştırır.   Eğer   doktorun   talimatlarına   göre   kullanılırsa, VENTOFOR hem gündüz hem de gece hastalığınızın belirtilerini azaltacaktır.

İNFLACORT,   glukokortikosteroidler   olarak   adlandırılan   bir   ilaç   grubuna   dahil   olan budesonid adı verilen bir etkin madde içerir. İNFLACORT, akciğerlerdeki iltihabı azaltmak için kullanılır ve solunum yollarını açık tutarak astım belirtilerini azaltır.

İNFLACORT;

•  Yetişkinler ile 6 yaş ve üzeri çocuklarda astımın uzun süreli (idame) tedavisi,

•  Yetişkinlerde kronik tıkayıcı bronşit (hava yollarını kaplayan zarın iltihaplanmasıdır ve kronik tıkayıcı akciğer hastalığının [KOAH] bir bileşenidir) için kullanılır. KOAH’da tek başına kullanılması önerilmez.

Astım akciğerlerdeki küçük hava yollarının iltihabından kaynaklanır. Düzenli İNFLACORT kullanımı  astım  krizlerinin  önlenmesine  ve  nefes  alma  problemlerinin  hafifletilmesine yardımcı olur. Şikayetleriniz düzelse bile düzenli olarak İNFLACORT kullanmaya devam etmelisiniz.

İNFLACORT ayrıca, KOAH’a bağlı solunum zorluğu olan kişilerde solunumu rahatlatmak için  kullanılabilir.  Hava  yollarındaki  iltihabı  azaltarak  hava  yolu  darlığına  bağlı  nefes darlığının giderilmesine katkıda bulunur. Ancak budesonid, KOAH’da tek başına monoterapi olarak (tek ilaçla tedavi şeklinde) kullanılmamalıdır.

VENTOFOR  ve  İNFLACORT’un  bir  arada  kullanımı  astım  ve  kronik  tıkayıcı  bronşitin tedavisinde önemli bir role sahiptir. Bu iki ilaç, astım hastalığının iki değişik belirtisini tedavi eder  ve  astım  ve  kronik  tıkayıcı  bronşitin  etkin  tedavisinin  sağlanması  için  birlikte tamamlayıcı bir rol oynar.

VENTOFOR COMBİ, yetişkinleri, ergenleri ve 6 yaş ve üzerindeki çocukları tedavi etmek için kullanılabilir.

VENTOFOR, akciğerlerdeki küçük hava kanallarını açarak ve bu kanalların yaklaşık 12 saat gevşemiş  ve  açık  kalmasını  sağlamaya  yardımcı  olarak  nefes  alıp  vermeyi  kolaylaştırır. İNFLACORT ise akciğerlerdeki iltihabı azaltmak için kullanılır ve solunum yollarını açık tutarak astım belirtilerini azaltır. Bu iki ilaç astım ve kronik tıkayıcı bronşitin etkin tedavisinin sağlanması için tamamlayıcı bir rol oynar.

VENTOFOR  (VENTOFOR  COMBİ’nin  bileşenlerinden  biri)  ile  tedavi  kan  potasyum seviyesinin çok düşük seviyeye gelmesine sebep olabilir. Bu sizi anormal kalp ritmine daha müsait  bir  duruma  getirebilir.  Dolayısıyla,  doktorunuz  özellikle  şiddetli  astımınız  varsa kanınızdaki      potasyum seviyesini  izlemek  isteyebilir. İNFLACORT   (VENTOFOR

COMBİ’nin diğer bileşeni) ile uzun süreli tedavi çocukların büyümesi üzerinde etkili olabilir. Doktorunuz adrenal bez fonksiyonlarınızı ölçmek için zaman zaman bir test uygulayabilir.

2. VENTOFOR COMBİ’yi kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

Doktorunuzun ya da eczacınızın size verdiği talimatları, bu kullanma talimatında bulunan bilgilerden farklı olsalar bile dikkatlice uygulamalısınız.

VENTOFOR COMBİ’yi aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ

Eğer:

•  Formoterole,  budesonide  ya da VENTOFOR  COMBİ’nin  içerdiği  yardımcı  maddelere karşı   aşırı   duyarlı   (alerjik)   iseniz   (eğer   alerjiniz   olabileceğini   düşünüyorsanız, doktorunuzdan tavsiyede bulunmasını isteyiniz).

•  Tüberküloz (TB) tedavisi görüyorsanız ya da daha önce tüberküloz geçirdiyseniz.

Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, VENTOFOR COMBİ kullanmadan doktorunuza söyleyiniz.

VENTOFOR COMBİ’yi aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ

Eğer;

•  Başka bir kortikosteroid ilaç kullanıyorsanız,

•  Astım dışında bir nedene bağlı solunum ya da nefes alma sorununuz varsa,

•  Kalp hastalığınız varsa,

•  Yüksek kan basıncı (hipertansiyon) probleminiz varsa,

•  Tiroid beziniz normalden fazla çalışıyorsa,

•  Bir anevrizmanız (damarda varsa (atardamar duvarının zayıf olması nedeniyle atardamarın bir torba gibi şiştiği bir alan),

•  Kalp sorununuz, örneğin “QT aralığının uzaması” olarak adlandırılan anormal bir elektrik sinyali varsa,

•  Diyabetiniz varsa,

•  Feokromositomanız varsa (kan basıncını etkileyebilen bir adrenal bez tümörü),

•  Hamileyseniz,

•  Emziriyorsanız,

•  Herhangi bir karaciğer hastalığınız varsa ya da sarılıksanız, VENTOFOR COMBİ almaya başlamadan önce bu durumu doktorunuza söyleyiniz. Doktorunuz sizin için doğru dozu belirleyecektir.

Eğer  bu  durumlardan  biri  sizde  mevcut  ise  VENTOFOR  COMBİ  kullanmadan  önce doktorunuza söyleyiniz.

•  VENTOFOR COMBİ ile tedaviniz sırasında bir akciğer ya da solunum yolu enfeksiyonu (iltihap oluşturan mikrobik hastalık) yaşarsanız (Öksürükte ve balgam çıkarmada artış ve yüksek ateş şeklinde ortaya çıkabilir),

•  VENTOFOR COMBİ kullandıktan sonra hırıltı ve öksürükle birlikte nefes almada güçlük yaşarsanız,

•  VENTOFOR COMBİ ile tedaviniz sırasında döküntü, kaşıntı, kurdeşen, nefes almada ya da yutmada zorluk, baş dönmesi ya da yüz ve boğazda şişlik yaşarsanız,

•  VENTOFOR COMBİ ile tedaviniz sırasında kilo değişimi, halsizlik, karın bölgesinde kilo artışı, mide bulantısı ya da inatçı ishal yaşarsanız,

•  VENTOFOR COMBİ ile tedaviniz sırasında bulanık görme  ya da görmede değişiklik yaşarsanız,

•  VENTOFOR COMBİ ile tedaviniz sırasında uyku sorunları, depresyon ya da endişe hissi, huzursuzluk, asabiyet, aşırı heyecanlılık ya da sinirlilik yaşıyorsanız,

•  VENTOFOR COMBİ’nin etkisinin çok güçlü veya çok zayıf olduğunu düşünüyorsanız ya da     VENTOFOR    COMBİ    kullanırken     nefes     alma     durumunuzun     kötüleştiğini hissediyorsanız.

Eğer sizde yukarıdaki belirtilerden herhangi biri gelişirse, derhal doktorunuza söyleyiniz.

Eğer astımınız varsa, VENTOFOR’u tek astım ilacınız olarak kullanmayınız. VENTOFOR’u sadece  bir  inhale  kortikosteroid  ile  birlikte  kullanınız  (VENTOFOR  COMBİ’nin  diğer bileşeni olan İNFLACORT gibi).

VENTOFOR  COMBİ  alırken,  diğer  uzun  etkili  beta2  agonistler  içeren  (salmeterol  gibi) ürünler kullanmayınız.

Aşağıdaki durumlar sizin için geçerliyse, VENTOFOR COMBİ kullanmayınız:

•  Bir inhale kortikosteroid ile iyi derecede kontrol ediliyorsanız,

•  Sadece kısa etkili beta2-agonisti ilaçlara (nadiren) gereksinim duyuyorsanız.

Formoterol ile yapılan bazı klinik çalışmalarda, ciddi astım krizleri gözlenmiştir (bkz. bölüm 4. Olası yan etkiler nelerdir.)

Bir astım krizi geçirirken VENTOFOR COMBİ tedavisine başlamayın ya da doktorunuzun önerdiği dozu aşmayın.

Nefes alma problemlerinizi kontrol etmek için, inhale kortikosteroidiniz de dahil olmak üzere hiç bir ilacınızı değiştirmeyiniz ya da bırakmayınız. İlaçlarınızı düzenli kullanınız ve dozlarını değiştirmeyiniz. Doktorunuz ilaçlarınızı gereksinimlerinize göre ayarlayacaktır.

Eğer  astımınız  varsa,  ani  gelişen  astım  ataklarının  tedavisi  için  VENTOFOR  COMBİ kullanmayın. Ani astım belirtilerinizi tedavi etmek için her zaman yanınızda kısa etkili bir beta2-agonisti  grubundan  bir  ilaç  (albuterol  ya  da  salbutamol  gibi  kurtarıcı  bir  inhaler) taşıyınız. Doktorunuz bu amaçla size başka bir inhaler ilaç verecektir.

Diğer özel uyarılar

•  Ağızdan alınan iltihap giderici ilaç (oral antiinflamatuvar) tedavisi görüyorsanız tedavinizi

aniden kesmeyin. Uzun bir süredir oral antiinflamatuvar tedavi görüyorsanız, doktorunuz VENTOFOR  COMBİ  tedavisine  başladığınızda,  bu  ilacın  dozunu  kademeli  olarak azaltabilir.

•  Doktorunuz   sizi   oral   antiinflamatuvar   tedaviden   VENTOFOR   COMBİ   tedavisine

geçirmeye karar verirse, ilk aylarda yanınızda bir uyarı kartı taşımanız önerilir: Kaza, ameliyat ya da şiddetli enfeksiyon durumunda, ekstra antiinflamatuvar tedaviye ihtiyacınız olabilir.

Benzer ilaçlar için önemli bilgi:

VENTOFOR,  uzun  etkili  beta2-agonistleri  (LABA)  olarak  adlandırılan  bir  ilaç  sınıfına dahildir. Farklı bir uzun etkili beta2-agonisti (salmeterol) ile yapılan büyük bir çalışma astıma bağlı ölüm riskinde bir artış ortaya koymuştur. VENTOFOR’un da böyle bir etkisinin olup olmadığını incelemek için herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Astımınızı VENTOFOR ile tedavi etmenin fayda ve riskleri konusunda doktorunuzla konuşunuz.

Bu  uyarılar  geçmişteki  herhangi  bir  dönemde  dahi  olsa  sizin  için  geçerliyse  lütfen doktorunuza danışınız.

VENTOFOR COMBİ’nin yiyecek ve içecek ile kullanılması

VENTOFOR  COMBİ’nin,  uygulama  yöntemi  açısından  yiyecek  ve içeceklerle  etkileşimi yoktur.

Hamilelik

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Hamileyseniz ya da hamile kalmayı planlıyorsanız, bunu doktorunuza bildiriniz. Doktorunuz önermediği sürece, hamilelik sırasında VENTOFOR COMBİ kullanmamalısınız. Doktorunuz sizi  hamilelik  sırasında  VENTOFOR  COMBİ  kullanmanın  potansiyel  riskleri  konusunda bilgilendirecektir.

Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Emzirme

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

VENTOFOR   COMBİ   kullanan   anneler   emzirmemelidir.   Eğer   emziriyorsanız,   bunu doktorunuza bildiriniz.

Araç ve makine kullanımı

Bazı   hastalarda,   VENTOFOR’un   (VENTOFOR   COMBİ’nin   bileşenlerinden   biri)   baş dönmesine yol açtığı bildirilmiştir. Eğer başınız dönerse, araç ya da makine kullanmayınız ya da dikkat gerektiren diğer işleri yapmayınız.

VENTOFOR COMBİ’nin içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler

VENTOFOR  ve  İNFLACORT  (VENTOFOR  COMBİ’nin  iki  bileşeni)  inhaler  kapsüller laktoz (süt şekeri) içermektedir. Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı dayanıksız olduğunuz söylenmişse bu tıbbi ürünü almadan önce doktorunuzla temasa geçiniz.

Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı

Aşağıdaki ilaçlardan birini alıyorsanız, dozu değiştirmeniz ve/veya başka önlemler almanız

gerekebilir:

•  Depresyon ve duygu-durum bozukluklarını tedavi etmek için kullanılan monoamin oksidaz

inhibitörleri (MAO inhibitörleri) ya da trisiklik antidepresanlar,

•  Astım ve burun tıkanıklığını tedavi etmek için kullanılan adrenalin benzeri ilaçlar olan

sempatomimetik ilaçlar,

•  Alerjik  bir  yanıtın  ana  belirtilerini  tedavi  etmek  ya  da  önlemek  için  yaygın  olarak

kullanılan alerjik hastalıklara karşı etkili ilaçlar olan antihistaminikler,

•  Çoğunlukla astım ya da diğer iltihabi hastalıkları tedavi etmek için kullanılan steroidler,

•  Ödem (su tutulması), kalp yetmezliği ve yüksek kan basıncını tedavi etmek için kullanılan

diüretik adı verilen idrar söktürücü ilaçlar,

•  Yüksek kan basıncı, kalp yetmezliği, göğüs ağrısı, anksiyete (kaygı, endişe), anormal kalp

ritmini tedavi etmek için kullanılan bir ilaç tipi olan beta-blokerler [Glokom (göz içi

basıncının artması) tedavisinde kullanılan bazı göz damlaları beta-bloker içerebilir],

•  Anormal kalp ritmini tedavi etmek için kullanılan ilaçlar olan kinidin, dizopiramid ve

prokainamid ,

•  Şizofreni  (bir  tür  psikiyatrik  hastalık),  mani  (taşkınlık  nöbeti),  psikotik  durumlar  ve

anksiyete  (kaygı,  endişe)  gibi  zihinsel  bozuklukları  kontrol  eden  bir  ilaç  grubu  olan

fenotiyazin türevleri,

•  Kalp yetmezliği ve anormal kalp ritmini tedavi etmek için kullanılan bir ilaç olan digitalis,

•  Astım ve kronik tıkayıcı hava yolu hastalıklarını tedavi etmek için kullanılan bir ilaç sınıfı olan ksantin türevleri,

•  Cerrahi   sırasında   kullanılan   halojenli   hidrokarbonlar   (örneğin   halotan)   gibi   inhale anestezikler.  Eğer  anestezi  altında  ameliyat  olacaksanız,  VENTOFOR  kullandığınız konusunda doktorunuzu bilgilendiriniz.

•  Makrolid antibiyotikler (örneğin eritromisin, azitromisin, klaritromisin),

•  Dikkat eksikliği/ hiperaktivite sendromu tedavisi için kullanılan atomoksetin,

•  Antikolinerjik ilaçlar (örneğin ipratropiyum bromür),

•  Enfeksiyonların  (iltihap  oluşturan  mikrobik  hastalıklar)  tedavi  edilmesi  için  kullanılan diğer ilaçlar (örn., itrakonazol, ketokonazol, rifampisin),

•  HIV’in  (AIDS’e  neden  olan  insan  bağışıklık  yetmezliği  virüsü)  tedavi  edilmesi  için kullanılan bazı ilaçlar (örn., ritonavir, nelfinavir),

•  Kalp atım düzensizliğinin tedavi edilmesi için kullanılan bazı ilaçlar (örn., amiodaron).

Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

3. VENTOFOR COMBİ nasıl kullanılır?

Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar:

Doktorunuzun  talimatlarını  dikkatlice  uygulayınız.  Önerilen  dozu  aşmayınız.  Doktorunuz

değişik tedavileri nasıl ve ne zaman alacağınız konusunda sizi bilgilendirecektir.

Doktorunuz  ne  sıklıkta  VENTOFOR  COMBİ  kullanacağınızı  ve  ne  kadar  alacağınızı ihtiyaçlarınıza göre belirleyerek size anlatacaktır.

VENTOFOR

•  Astım tedavisi için, yetişkinlerde günde iki kere 1 kapsül kullanılması önerilir. Daha ciddi

durumlarda doz 2 kapsüle çıkılabilir (sabah ve akşam). Yetişkinler için önerilen günlük en yüksek doz 4 kapsüldür (sabah ve akşam ikişer kapsül). Eğer düzenli olarak kullandığınız doz günde iki kere 1 kapsülse, buna ilave olarak, sadece gerekliyse, olağan belirtilerinizi hafifletmek için gün içerisinde 1 ya da 2 ekstra kapsül kullanabilirsiniz. Fakat haftada iki kereden fazla bu ekstra kapsülleri kullanma ihtiyacı duyuyorsanız, doktorunuza bunu en kısa  sürede  söylemelisiniz  çünkü  bu  durumunuzun  kötüleştiği  anlamına  gelebilir.  Ani astım belirtilerinizi tedavi etmek için her zaman yanınızda kısa etkili bir beta2-agonisti (albuterol ya da salbutamol gibi kurtarıcı bir inhaler) taşıyınız.

•  Astım  tedavisi  için  6  yaş  ve  üzerindeki  çocuklarda  önerilen  doz,  günde  iki  kere  1 kapsüldür. Çocuklar için günlük olarak önerilen en yüksek doz 2 kapsüldür. Çocuklar ilacın kullanımı sırasında gözlenmelidir.

•  Kronik obstrüktif (tıkayıcı) akciğer hastalığında normal idame dozu, yetişkinler için günde  iki  kere  1  kapsüldür.  18  yaşın  altındaki  çocuklarda  kronik  obstrüktif  akciğer hastalığında kullanımı uygun değildir.

İNFLACORT

•  Astımlı yetişkinlerin (yaşlı hastalar dahil) tedavisinde önerilen doz günde bir ya da iki kere 200-400 mikrogramdır. Gerektiğinde, doktor dozu günde 1600 mikrograma çıkarabilir.

•  Çocuklarda astım tedavisi için önerilen dozu günde bir ya da iki kere 200 mikrogramdır.

Gerektiğinde,  doktorunuz  dozu  günde  800  mikrograma  çıkarabilir.  Çocuklar  ilacın kullanımı sırasında gözlenmelidir.

•  KOAH  tedavisinde  normal  idame  dozu  günde  iki  kere  200  ila  400  mikrogramdır.

Gerektiğinde, doktor dozu günde 1600 mikrograma çıkarabilir.

Uygulama yolu ve metodu:

•  Kapsülleri  yutmayınız.  Kapsüller  yalnızca  kutunun  içerisinde  yer  alan  inhalasyon cihazı ile birlikte kullanılmalıdır. Bu cihaz, özel olarak VENTOFOR ve İNFLACORT kapsüller ile birlikte kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

•  Kapsüllerin içerisindeki toz yalnızca teneffüs edilerek (nefes yoluyla) kullanılacaktır.

•  Kapsülleri kullanmadan hemen önce folyo paketinden çıkarınız. Kapsüllerin ıslanmaması için parmaklarınızın kuru olduğundan emin olunuz.

•  İlacınızı  kullandıktan  sonra  ağzınızı  su  ile  iyice  çalkalayınız  ve  çalkaladıktan  sonra ağzınızdaki suyu tükürünüz. Bunu  yapmak,  ağzınızda mantar enfeksiyonu (pamukçuk) gelişmesi riskini azaltır.

•  Kapsülleri inhalasyon cihazı dışında başka bir cihaz ile kullanmayınız.

•  VENTOFOR   COMBİ’yi   her   gün   aynı   saatte   kullanmanız   ilacınızı   ne  zaman kullanacağınızı hatırlamanıza yardımcı olacaktır.

•  VENTOFOR  COMBİ’yi  doktorunuzun  talimatlarına  göre,  düzenli  olarak  kullanmanız önemlidir. Astım belirtileriniz olmasa bile VENTOFOR COMBİ’yi kullanmaya devam etmelisiniz çünkü bu astım nöbetlerinin oluşmasını önlemeye yardımcı olur.

•  Eğer ne kadar süre VENTOFOR COMBİ kullanacağınızdan hakkında sorularınız varsa, doktorunuza ya da eczacınıza danışınız.

İnhalasyon cihazı aşağıdaki bölümlerden oluşmaktadır:

 1. Ağızlığı koruyan bir kapak.
 2. İlacın kapsülden düzgün olarak salınmasını sağlayan bir taban. Taban kısmı aşağıdaki kısımlardan oluşur:
 1. Ağızlık.
 2. Kapsül bölmesi.
 3. Kapsül bölmesinin iki  yanında  basıldığında  çıkan iğneler   aracılığıyla   kapsülleri   delmeye   yarayan düğmeler (“kulakçıkları”)
 4. Hava geçiş kanalı.

ventofor

Doğru kullanım talimatları

Doktorunuzun talimatlarını dikkatlice uygulayınız. Önerilen dozu aşmayınız.

Doktorunuz size ihtiyaçlarınıza göre VENTOFOR COMBİ’yi ne sıklıkta ve ne kadar almanız gerektiğini söyleyecektir.

ventofor-kullanim

İlacınızı  kullandıktan  sonra  ağzınızı  su  ile  iyice  çalkalayınız  ve  çalkaladıktan  sonra ağzınızdaki  suyu  tükürünüz.  Bunu  yapmak,  ağzınızda  mantar  enfeksiyonu  (pamukçuk) gelişmesi riskini azaltır.

Uygulamaya ilişkin sorular ve cevapları

 1. Kapsüllerin küçük parçacıklara ayrılmasını nasıl önlerim?

Cihazın  yanındaki  kırmızı  kulakçıklara  (düğmelere)  bastığınızda  (5.  basamak),  kapsüller kırılabilir  ve  nefes  alırken  ağzınıza  ya  da  boğazınıza  küçük  parçacıklar  kaçabilir.  Bunu aşağıdakileri uygulayarak önleyebilirsiniz:

•  Kırmızı kulakçıklara (düğmelere) yalnızca bir kere basarak.

•  Kapsülleri kullanmadan önce orijinal ambalajında (blister paketler) tutarak.

•  Kapsülleri 25°C’nin altındaki oda sıcaklığında saklayarak.

•  Kapsülleri nemden koruyarak.

 1. Kapsül parçacıkları zararlı mıdır?

Hayır. Kapsül, zararlı olmayan  yenilebilir nitelikte jelatinden yapılmıştır. Ağzınıza ya da boğazınıza kaçan jelatin parçacıkları yutulabilir.

 1. Kapsül bölmesinde sıkışan kapsülü nasıl çıkaracağım? İnhalasyon cihazını açın, baş aşağı çevirin ve yavaşça dibine vurun.
 2. Eğer kırmızı kulakçıklar (düğmeler) sıkışırsa ne yapmalıyım?

Kırmızı kulakçıkları (düğmeleri) yavaşça kanatçıkların yardımıyla ilk konumuna geri çekin.

 1. Dozu gerçekten alıp almadığımı nasıl bileceğim?

•  İnhalasyon cihazının içerisinden nefes aldığınızda bir vızıldama sesi duyacaksınız.

•  Ağzınızda laktozdan kaynaklanan ‘şeker tadı’ hissedeceksiniz. Boğazınızın arka kısmında toz hissedebilirsiniz. Bu normaldir.

•  Doz alındığında kapsül boşalmış olacaktır.

 1. İnhalasyon cihazının içerisindeki tozu nasıl temizlerim?

•  Kuru bir kağıt mendil ya da yumuşak bir fırça kullanınız.

•  İnhalasyon cihazını asla yıkamamanız gerektiğini unutmamalısınız.

Değişik yaş grupları:

Çocuklarda kullanımı:

VENTOFOR COMBİ, 6 yaş ve üzerindeki çocuklar için uygundur. Çocuklar ancak inhaleri (cihazı)  doğru  olarak  kullanabiliyorsa  (bkz.  “Doğru  kullanım  talimatları”)  VENTOFOR COMBİ kullanmalıdırlar. İnhaleri bir yetişkinin yardımıyla kullanmalıdırlar.

Eğer çocuğunuz solunum yoluyla kullanılan (inhale) bir steroidi yüksek dozlarda uzun bir süredir  kullanıyorsa,  doktorunuz  düzenli  kontrol  kapsamında  çocuğunuzun  boyunu  takip edecektir.

Yaşlılarda kullanımı:

Eğer 65  yaş veya üzerindeyseniz VENTOFOR  COMBİ’yi diğer yetişkinlerle aynı dozda kullanabilirsiniz.

Özel kullanım durumları:

VENTOFOR

Böbrek/Karaciğer yetmezliği:

Formoterolün karaciğer veya böbrek yetmezliği olan hastalardaki kullanımına ilişkin klinik

çalışma yapılmamıştır.

Doktorunuz  size  ihtiyaçlarınıza  göre  VENTOFOR’u  ne  sıklıkta  ve  ne  kadar  almanız gerektiğini söyleyecektir.

İNFLACORT

Böbrek/Karaciğer yetmezliği:

Karaciğer yetmezliğiniz varsa doktorunuz kullanacağınız dozu azaltabilir. Doktorunuz ayrı bir tavsiyede bulunmadıkça, bu talimatları takip ediniz. İlacınızı zamanında almayı unutmayınız.

Doktorunuz  İNFLACORT ile tedavinizin ne kadar süreceğini size bildirecektir. Tedaviyi erken kesmeyiniz, çünkü istenen sonucu alamazsınız.

Eğer VENTOFOR COMBİ’nin etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.

Kullanmanız gerekenden daha fazla VENTOFOR COMBİ kullandıysanız:

Yanlışlıkla doktorunuzun size söylediğinden daha fazla VENTOFOR ya da İNFLACORT aldıysanız, mide bulantısı hissedebilir ya da kusabilirsiniz ya da titreme, baş ağrısı, sersemlik (yüksek kan basıncına bağlı bir etki olabilir), hızlı kalp atışı yaşayabilir ya da kendinizi uykulu hissedebilirsiniz. Derhal doktorunuzla konuşun ya da en yakın acil servise başvurun. Tıbbi tedavi görmeniz gerekebilir. Kullanmakta olduğunuz ilaçları yanınızda götürünüz. Bir başkası yanlışlıkla sizin kapsüllerinizi kullanmışsa, tavsiye almak için derhal doktorunuza ya da bir hastaneye başvurunuz. Onlara kutuyu gösteriniz. Tıbbi tedavi gerekebilir.

VENTOFOR COMBİ’den kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

VENTOFOR COMBİ’yi kullanmayı unutursanız:

İlacınızı almayı unutursanız, unuttuğunuzu fark eder etmez bu dozu alınız ve sonraki dozu her zamanki saatte alınız.

Eğer,  ilacınızı  almayı  unuttuğunuzu  fark  ettiğinizde,  sonraki  dozun  saati  yaklaşmış  ise, unuttuğunuz dozu atlayınız.

Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.

VENTOFOR COMBİ ile tedavi sonlandırıldığında oluşabilecek etkiler

VENTOFOR  COMBİ  ile  tedavinizi  kesmeniz  astım/  KOAH  hastalığınızın  kötüye  gitme olasılığını yükseltebilir ve tedavinizin aksamasına neden olabilir. Doktorunuz söylemediği sürece VENTOFOR COMBİ kullanmayı aniden kesmeyiniz.

4. Olası yan etkiler nelerdir?

Tüm  ilaçlar  gibi,  VENTOFOR  COMBİ’nin  içeriğinde  bulunan  maddelere  duyarlı  olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Formoterol  ile  yapılan  bazı  klinik  çalışmalarda,  ciddi  astım  krizleri  (nefes  darlığında, öksürükte, hırıltıda şiddetli artış ya da hastaneye yatış ile sonuçlanabilecek göğüs sıkışması) gözlenmiştir.

Bazı yan etkiler ciddi olabilir;

•  Hırıltı  ya  da  öksürük  ve  nefes  alma  güçlüğü  ile  birlikte  bronkospazm  (bronşların daralması) yaşarsanız,

Bu yan etki yaygın olmayan sıklıkta (100 hastanın birinden az, fakat 1.000 hastanın birinden fazla) görülebilir.

•  Alerjik reaksiyonlar yaşarsanız, örneğin baygınlık hissederseniz (düşük kan basıncı), deri döküntüsü, kaşıntı ya da yüzünüzde şişlik meydana gelirse,

•  Kas  güçsüzlüğü,  kas  kasılmaları (kas spazmları) veya anormal bir kalp ritmini içeren belirtiler yaşarsanız (bu kan potasyum seviyenizin düşük olduğu anlamına gelebilir),

•  Düzensiz kalp atışı yaşarsanız (hızlı kalp atışını da içeren)

•  Eğer sizde aşırı halsizlik, kilo kaybı, mide bulantısı ve inatçı ishal gelişirse (bunlar böbrek üstü bezinin normalden az çalışmasından kaynaklanabilir),

•  Eğer sizde kilo alma, yüzün yuvarlak ve şiş bir görünüm alması, halsizlik ve/veya karın bölgesinde   yağlanma   ve   genişleme   görülürse;   bunlar   Cushing   sendromu   ya   da hiperadrenokortisizm olarak adlandırılan hormonal bir hastalığın belirtileri olabilir,

•  Bulanık   görme   ya   da   görmede   değişiklikler   yaşarsanız   (göz   merceğinin   netliğini kaybetmesi ya da artmış göz içi basıncı).

Bu yan etkiler çok seyrek sıklıkta (10.000 hastanın birinden az) görülebilir.

•  Baskı tarzında göğüs ağrınız varsa (anjina pektoris adı verilen kalbi besleyen damarların daralması/tıkanması ile ortaya çıkan göğüs ağrısı),

Eğer bu yan etkilerinden biri sizde mevcut ise, DERHAL doktorunuzu arayınız.

Uzun  bir süre (3  yıl)  KOAH tedavisi  için  benzer bir ilacı  (İNFLACORT ile aynı  etkin maddeyi  içeren)  alan  hastalarla  ilgili  yayınlanmış  literatürde  raporlanan  diğer  ciddi  yan etkiler:

•  Ateş, öksürme, nefes alıp vermede zorluk, hırıltı (akciğer iltihabı belirtileri).

Eğer bu yan etkilerinden biri sizde mevcut ise, DERHAL doktorunuzu arayınız.

VENTOFOR  COMBİ’nin  kullanılması  sonucunda  aşağıda  belirtilen  yan  etkiler  ortaya çıkabilir:

Yan etkiler aşağıdaki kategorilerde gösterildiği şekilde sıralanmıştır:

Çok yaygın            :10 hastanın en az 1’inde görülebilir.

Yaygın                   :10 hastanın birinden az, fakat 100 hastanın birinden fazla görülebilir.

Yaygın olmayan    :100 hastanın birinden az, fakat 1.000 hastanın birinden fazla görülebilir.

Seyrek                  :1.000 hastanın birinden az, fakat 10.000 hastanın birinden fazla görülebilir.

Çok seyrek             :10.000 hastanın birinden az görülebilir.

Sıklığı bilinmeyen :Eldeki veriler ile belirlenemeyecek kadar az hastada görülebilir.

Yaygın:

•  Baş ağrısı,

•  Titreme,

•  Çarpıntı,

•  Öksürük,

•  Ağız ya da boğazda enfeksiyonlar (örneğin: ağızda pamukçuk).

Yaygın olmayan:

•  Huzursuzluk (ajitasyon),

•  Kaygı, endişe (anksiyete),

•  Sinirlilik,

•  Uyuma güçlüğü,

•  Baş dönmesi,

•  Hızlı kalp atışı,

•  Boğaz tahrişi,

•  Kas krampları,

•  Kas ağrısı.

•  Astımın kötüleşmesi.

Seyrek :

•  Çocuklarda ya da ergenlerde büyüme geriliği,

•  Kemiklerin incelmesi (Kemikleriniz ne kadar kalınsa, kırılma olasılıkları o kadar azdır),

•  Ses kısıklığı,

•  Boğaz ağrısı ya da tahrişi,

•  Depresyon,

•  Huzursuzluk.

Çok seyrek:

•  Bulantı,

•  Tat alma duyusunda bozukluk,

•  Ellerinizde, ayak bileklerinizde ya da ayaklarınızda şişkinlik meydana gelirse,

•  Aşırı  susama,  sık  sık  idrara  çıkma  ve  uzun  süren  yorgunluk  (yüksek  kan  şekerinin göstergesi olabilir),

•  Sinirlilik.

Bildirilen diğer yan etkiler:

•  Deri döküntüsü,

•  Baş ağrısı ve sersemlik (yüksek kan basıncının olası belirtileri),

•  Uyku sorunları, endişe hissi, aşırı heyecanlılık. Bu davranış bozukluklarının çocuklarda görülme olasılığı daha yüksektir.

•  Deri yüzeyi, vücut dışından kaynaklanan bir madde ile temas ettiğinde ortaya çıkabilecek bir cilt rahatsızlığı olan kontakt dermatit.

Bu yan etkilerden biri sizi şiddetli şekilde etkilerse, olabildiğince kısa sürede doktorunuza söyleyiniz.

Bu yan etkilerden bazıları ilaca alıştıkça yok olabilir.

Uzun bir süre (3  yıl) KOAH tedavisi için benzer bir ilacı (İNFLACORT ile aynı etken maddeyi içeren) alan hastalarla ilgili yayınlanmış literatürde raporlanan diğer yan etkiler:

•  Deri morarmaları.

Bu yan etki sizi şiddetli şekilde etkilerse, doktorunuza söyleyiniz.

Yan etkilerin raporlanması

Kullanma  Talimatında  yer  alan  veya  almayan  herhangi  bir  yan  etki  meydana  gelmesi durumunda hekiminiz, eczacınız veya hemşireniz ile konuşunuz. Ayrıca karşılaştığınız yan etkileri www.titck.gov.tr sitesinde yer alan “İlaç Yan Etki Bildirimi” ikonuna tıklayarak ya da 0 800 314 00 08 numaralı yan etki bildirim hattını arayarak Türkiye Farmakovijilans Merkezi (TÜFAM)’ne bildiriniz. Meydana gelen yan etkileri bildirerek kullanmakta olduğunuz ilacın güvenliliği hakkında daha fazla bilgi edinilmesine katkı sağlamış olacaksınız.

5. VENTOFOR COMBİ’nin saklanması

VENTOFOR COMBİ’yi  çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız.

25°C’nin altındaki oda sıcaklığında saklayınız. Nemden koruyunuz.

Son kullanma tarihiyle uyumlu olarak kullanınız.

Blister  veya  ambalajın  üzerinde  belirtilen  son  kullanma  tarihinden  sonra  VENTOFOR COMBİ’yi kullanmayınız.

Eğer  üründe  ve/veya  ambalajında  bozukluklar  fark  ederseniz  VENTOFOR  COMBİ’yi kullanmayınız.

•     Kapsülleri inhaler (cihaz) ile birlikte orijinal ambalajında (blister paket) saklayınız.

•     Her  zaman  eski  inhalasyon  cihazını  atınız  ve  her  bir  yeni  ambalaj  ile  verilen  yeni

inhalasyon cihazını kullanınız.

•     Kullanılmayan ilaçları eczacınıza iade ediniz.

Ruhsat sahibi:

BİLİM İLAÇ SAN. ve TİC. A.Ş.

Kaptanpaşa Mah. Zincirlikuyu Cad. No:184 34440 Beyoğlu-İSTANBUL Tel: +90 (212) 365 15 00 Faks: +90 (212) 276 29 19

Üretim yeri:

Laboratorios Liconsa, S.A 19200 Azuqueca de Henares Guadalajara İSPANYA

Bu kullanma talimatı 14.12.2013 tarihinde onaylanmıştır.

Okumaya Devam Et
Advertisement

Daha Fazla İlaç Prospektüs

Popüler Yazılar

Yukarı